Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2014, sygn. ILPB2/415-336/14-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-336/14-2/TR

Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 79.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania z pomocy społecznej określone w przepisach ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, (Dz.U. z 2013, poz.182 ze zm.). W ramach tych zadań przyznaje świadczenia z pomocy społecznej - o których mowa w art. 36 ustawy - osobom, spełniającym kryteria dochodowe. Jednakże przepisy ustawy pozwalają na przyznawanie świadczeń z pomocy społecznej, osobom których dochód przekracza kryterium dochodowe pod warunkiem zwrotu poniesionych wydatków. Wysokość zwrotu wydatków, jest określona przepisami wykonawczymi (rozporządzeniem, uchwałą Rady Miejskiej). Obowiązek zwrotu wydatków obciąża w pierwszej kolejności świadczeniobiorcę. W razie jego śmierci obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na spadkobiercy osoby, która korzystała z pomocy społecznej z masy spadkowej, a w dalszej kolejności na małżonku, zstępnych przed wstępnymi (art. 96 ustawy o pomocy społecznej). Od zasady obowiązku zwrotu wydatków istnieją odstępstwa. Mianowicie istnieje możliwość zwolnienia z ustalonych opłat za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2005 r., Nr 189, poz. 1598 ze zm.) Ponadto ustawodawca w art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej przewidział również możliwość odstąpienia od zwrotu wydatków z tytułu przyznanych odpłatnych świadczeń z pomocy społecznej. Sytuacja odstąpienia ma miejsce w przypadkach szczególnie uzasadnionych, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie, z tytułu opłat w całości lub części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielonej pomocy. Powołany przepis jest również stosowany do umorzenia nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej. Odstąpienia, zwolnienia czy umorzenia są uzależniane od sytuacji, w części lub całości. Ponadto odstąpienia od żądania zwrotu wydatków, umorzenia nienależnie pobranych świadczeń organ pomocy społecznej dokonuje zawsze po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, w trakcie którego dokładnie ustalana jest sytuacja życiowa osoby zainteresowanej. Na podstawie ustaleń rodzinnego wywiadu środowiskowego i zebranego materiału dowodowego dokonywana jest analiza sytuacji i ocena czy występują okoliczności uzasadniające odstąpienie od żądania opłat, zwolnienie lub umorzenie nienależnie pobranych świadczeń. Takiej analizy dokonuje się wnikliwie uwzględniając sytuację zdrowotną, rodzinną, dochodową, osobistą osoby zainteresowanej zwolnieniem, odstąpieniem lub umorzeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00