Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2014, sygn. ILPB2/415-118/14-3/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-118/14-3/AJ

Czy w przypadku Zainteresowanej należy uiścić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1995 roku, Wnioskodawczyni wraz z siostrą, bratem i matką nabyła spadek po zmarłym ojcu w postaci 1/4 części połowy nieruchomości każde z nich. Druga połowa była własnością mamy, gdyż oboje rodzice byli właścicielami tej nieruchomości od 1970 roku. Fakt nabycia spadku potwierdził postanowieniem sąd rejonowy w 2011 roku. Zmiany również zostały wprowadzone w księdze wieczystej.

Zainteresowana wraz z pozostałymi spadkobiercami postanowili sprzedać ww. nieruchomość, gdyż matka ze złamanym biodrem już sama nie mogła funkcjonować i przebywała u brata. Wnioskodawczyni wraz z rodzeństwem sprawowali opiekę na zmianę. Ze względu na ciągle pogarszający się zły stan psychiczny matka nie mogła brać udziału w czynnościach prawnych, dlatego też postanowiono o ubezwłasnowolnieniu jej, co nastąpiło w 2012 roku postanowieniem sądu okręgowego. Opiekunem prawnym matki została Wnioskodawczyni. Kuratelę nad osobą ubezwłasnowolnioną, jej majątkiem i jej opiekunem sprawuje sąd rodzinny, który na wniosek Zainteresowanej wydał zgodę na sprzedaż części majątku matki i nakazał ulokowanie środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży 5/8 nieruchomości celem zabezpieczenia jej kosztów utrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00