Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2014, sygn. ILPB3/423-619/13-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-619/13-4/PR
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą lub aportem udziałów nabytych za wkład pieniężny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 27 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów. Wniosek został uzupełniony pismem z 14 marca 2014 r. (data wpływu 18 marca 2014 r.).
We wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca, będący osobą prawną (dalej: Spółka), jest udziałowcem w spółce z o.o. (dalej: Spółka zależna). W celu zapewnienia Spółce zależnej odpowiednich środków została ona dokapitalizowana przez Spółkę. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki zależnej nastąpiło poprzez objęcie przez Spółkę nowych udziałów wyemitowanych przez Spółkę zależną w zamian za wkład pieniężny. Objęcie przez Spółkę nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zależnej nastąpiło po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, tj. wartość nominalna nowych udziałów wyemitowanych przez Spółkę zależną była znacznie mniejsza niż wartość wkładu. W związku z faktem, że Spółka zależna zaciągnęła wcześniej pożyczkę od Spółki i była zobowiązana do jej spłaty, spółki dokonały kompensaty (potrącenia) wzajemnych roszczeń - tj. roszczenie Spółki zależnej o wpłatę wkładu pieniężnego zostało potrącone z wierzytelnością Spółki o zwrot pożyczki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right