Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2014, sygn. ILPP4/443-511/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-511/13-2/EWW

Zwolnienie od podatku importu usług medycznych od podmiotu niemieckiego niebędącego podmiotem leczniczym oraz obowiązek podatkowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

  • jest nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku importu usług;
  • jest prawidłowe w zakresie obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku importu usług oraz obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

A sp. z o.o. B sp. komandytowa jest spółką medyczną, świadczącą najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Spółka ta wprowadza na polski rynek innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Wnioskodawca wykonuje innowacyjne badania laboratoryjne mające na celu nowoczesną diagnostykę alergii oraz mikroflory jelitowej. Wyniki badań dla pacjentów opatrzone są oceną, interpretacją oraz propozycją dotyczącą terapii, natomiast pacjent objęty jest pełną opieką lekarską.

Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Spółka zawarła umowę z podmiotem świadczącym usługi medyczne w Niemczech, zgodnie z którą ten ostatni opracowuje w formie tekstowej i graficznej wyniki badań na podstawie wartości z wyników badania kału danego pacjenta wraz z danymi z wywiadu chorobowego, przesłanych przez Wnioskodawcę. W skład wyniku wchodzi grafika zawierająca wartości z badania kału oraz wartości referencyjne, a także ocena, interpretacja oraz indywidualna propozycja dotycząca terapii. Opracowywanie wyniku (zwane przez strony umowy B()) dotyczy następujących testów: K1 i K2, które mają na celu ocenę mikroflory jelitowej. Ta sama procedura stosowana jest również w przypadku badań V.. W ramach zawartej umowy kontrahent niemiecki przeprowadza również badania (np. K3) mające także na celu ocenę mikroflory jelitowej na podstawie materiału wysłanego bezpośrednio przez pacjenta z Polski. Wspomniane wyżej rodzaje badań w Polsce klasyfikowane są jako służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług), a zgodnie z orzecznictwem analizy laboratoryjne mające na celu ustalenie lub wykluczenie choroby korzystają ze zwolnienia z VAT. Wyżej wspomniany kontrahent zagraniczny to niemieckie laboratorium analiz medycznych, posiadające akredytację, które również wykonuje badania refundowane przez niemiecką kasę chorych. Kontrahent ten nie posiada na terenie Polski siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, a z tytułu wykonanych usług wystawia na Spółkę faktury w walucie obcej, tj. euro bez wyodrębnienia kwoty podatku zawierające adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca usługi. Zawarta przez strony umowa określa również następujące po sobie okresy rozliczeniowe, których mają dotyczyć wystawiane faktury (długość tych okresów jest różna, jednak najdłuższym okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy). Faktury wystawiane są po upływie każdego okresu rozliczeniowego, o którym mowa w umowie lub zawartym do niej aneksie. Za jeden okres rozliczeniowy wystawianych jest kilka faktur, ponieważ każda z nich stanowi obciążenie z tytułu wszystkich wyników wygenerowanych przez kontrahenta zagranicznego w danym miesiącu kalendarzowym zarówno na podstawie wartości z wyników badania kału wysłanych przez Spółkę, jak i na podstawie materiału przesłanego bezpośrednio przez pacjenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00