Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2014, sygn. ILPP3/443-100/13-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-100/13-2/TK

Czy zgodnie z art. 31b ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku akcyzowym, Wnioskodawca jest zakładem energochłonnym wykorzystującym wyroby gazowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągnięcia celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej i w związku z tym zwolniony jest od akcyzy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja dodatków do żywności, suszonych owoców i warzyw. Mając na uwadze ochronę środowiska Zainteresowany wykorzystuje na cele opałowe gaz ziemny. Opalanie węglem lub miałem jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Zakupiony przez Wnioskodawcę gaz ziemny przeznaczony jest na potrzeby własne związane z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych. Zakupiony gaz ziemny zużywany jest do podgrzewania wody w celu dostarczenia ciepła, wysokiej temperatury i ciśnienia do stosowanych przez Zainteresowanego urządzeń suszarniczych typu pulsofluidalnego i tunelowego, blanszowania warzyw. Pozostałe zużycie gazu przeznaczone jest na ogrzewanie hal produkcyjnych, zaplecza socjalnego, magazynów. pomieszczeń administracyjnych i ciepłej wody użytkowej oraz pasteryzacji soków. Zakupiony gaz ziemny przeznaczony jest wyłącznie na cele opałowe. Wnioskodawca stosuje system prowadzący do osiągnięcia celów dotyczących ochrony środowiska jak i podwyższenia efektywności energetycznej. W tym celu Zainteresowany zakupił i zainstalował urządzenia szwajcarskiej firmy służące do odzysku ciepła z powietrza wydalanego z funkcjonujących urządzeń suszarniczych. Po zainstalowaniu tych urządzeń Wnioskodawca odzyskuje do 70% wydalanego ciepła. Kolejnym elementem funkcjonującego systemu są ekonomizery zainstalowane w kotłach gazowych marki (). Pozwalają one na obniżenie zużycia gazu o 2% oraz obniżenie temperatury spalin wylotowych do środowiska co ma wpływ na ochronę środowiska naturalnego przed ociepleniem klimatu. Obecnie przygotowywany jest system odzysku ciepła z pary pochodzącej z oparzania warzyw oraz gorących ścieków produkcyjnych co pozwoli na dalsze ograniczenie emisji ciepła do atmosfery. Procentowy udział zakupu gazu ziemnego w stosunku do przychodów Wnioskodawcy uzyskanych ze sprzedaży wyrobów i usług za 2012 rok wynosi 6,4963%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00