Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2014, sygn. ITPB1/415-875/14/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-875/14/KW
W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić przychód oraz koszt uzyskania przychodu w przypadku spłaty przez Dłużnika całości lub części Wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2014 r. (data wpływu 25 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, planuje nabycie od podmiotu zagranicznego wierzytelności pieniężnej wobec polskiego funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów niepublicznych (dalej jako Dłużnik) z tytułu dokonanych przez fundusz operacji kapitałowych (dalej jako Wierzytelność). Wnioskodawca nabędzie Wierzytelność na warunkach odroczonej płatności, a cena za Wierzytelność będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.
W wyniku przyszłej restrukturyzacji kapitałowej obejmującej zbywcę Wierzytelności, roszczenie przeniesione zostanie na spółkę prawa handlowego z siedzibą w Polsce (dalej jako Sp. X). Na tym etapie planowane jest, że Wnioskodawca zaciągnie od Sp. X pożyczkę, w wysokości wartości nominalnej Wierzytelności. W konsekwencji, Wnioskodawcy przysługiwać będzie wierzytelność wobec Sp. X o wydanie przedmiotu pożyczki, tj. środków finansowych, zaś Sp. X będzie przysługiwać wierzytelność wobec Wnioskodawcy o zapłatę ceny za Wierzytelność.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right