Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2014, sygn. ITPB2/415-643a/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-643a/14/MN

Czy po sprzedaży mieszkania i zakupie nowego (innego mieszkania) za uzyskane pieniądze ze sprzedaży Wnioskodawczyni jest uprawniona do ulgi?
Czy przebywanie i zameldowanie na pobyt stały od 1985 r. upoważnia Wnioskodawczynię do ulgi meldunkowej, pomimo niedostarczenia na czas oświadczenia o zameldowaniu?
Czy pomimo niedostarczenia wymaganego zaświadczenia o zameldowaniu Wnioskodawczyni jest uprawniona do ulgi meldunkowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 25 czerwca 2014 r. ) uzupełnionym w dniu 5 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 5 września 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 18 lutego 2008 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarli umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego na ich rzecz, jako członków spółdzielni mieszkaniowej. Przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu Wnioskodawczyni przysługiwało lokatorskie prawo do tego lokalu. W mieszkaniu tym byli zameldowani i mieszkali wraz z dziećmi od 1985 r., co potwierdza m.in. ww. akt notarialny. W dniu 9 lipca 2010 r. sprzedali mieszkanie, co również zostało potwierdzone aktem notarialnym, za kwotę 240 000 zł. Podczas zawierania umowy sprzedaży notariusz poinformował Wnioskodawczynię i Jej męża, że przekaże akt notarialny do urzędu skarbowego, jednak nie przekazał informacji o konieczności złożenia w urzędzie oświadczenia uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania z uwagi na fakt zameldowania na pobyt stały w sprzedanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyli na zakup, remont mniejszego mieszkania. W dniu 19 lipca 2010 r. od zakupionego mieszkania odprowadzili podatek dochodowy bez zbędnej zwłoki. W dniu 26 maja 2014 r. po wcześniejszym wezwaniu z urzędu skarbowego został sporządzony protokół czynności sprawdzających z naliczeniem 19% podatku na kwotę 45 462 zł (wraz z ustawowymi odsetkami łącznie kwota 60 000 zł). Przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu stanowiącego odrębną własność Wnioskodawczyni chciałby pomniejszyć o następujące wydatki: wkład mieszkaniowy (w tym koszty budowy lokalu mieszkalnego), koszty spłaty kredytu termomodernizacyjnego, wymiana okien, remonty, wymiana podłóg, wymiana drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, wymiana kuchenki gazowej. Wnioskodawczyni posiada zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące wkładu mieszkaniowego oraz spłat kredytu termomodernizującego. Na poniesienie pozostałych kosztów nie posiada rachunków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00