Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2014, sygn. ITPP1/443-810/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-810/14/MN

Czy za dzień wykonania usługi, o którym mowa w art. 106i ust. 3 pkt 1 należy uznać datę podpisania Protokołu Odbioru prac budowlano-montażowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlano-montażowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlano-montażowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się budownictwem elektroenergetycznym. W ramach swej działalności zawiera szereg umów polegających na wybudowaniu (często metodą zaprojektuj i zbuduj) inwestycji określonych przez zamawiającego. Przedmiot Umowy (inwestycje, które realizuje Spółka) określony jest w Harmonogramie rzeczowo-finansowym.

W większości umów prace dotyczące realizacji Przedmiotu Umowy podzielone są na Etapy i Elementy, określone w Harmonogramie rzeczowo-finansowym, podlegające odbiorowi według opisanych poniżej zasad. Niezależnie od odbioru Elementów i Etapów, odbiorowi podlega Przedmiot Umowy jako całość.

Do odbioru Etapu powoływana jest specjalna komisja. Spółka zawiadamia o gotowości odbioru każdego Etapu Komisję Odbioru oraz osobę koordynującą odbiór (Inżyniera Kontraktu). Zawiadamiając o gotowości do odbioru Spółka zobowiązana jest dołączyć dokumenty niezbędne do dokonania sprawdzenia technicznego/formalnego Etapu oraz dokumenty, których obowiązek załączenia wynika z przepisów prawa, w tym potwierdzających należyte wykonanie prac. Następnie Inżynier Kontraktu w określonym terminie (liczonym od dnia otrzymania od Spółki zawiadomienia o gotowości do odbioru) dokonuje sprawdzenia technicznego/formalnego Etapu i podpisuje Protokół Sprawdzenia Technicznego Etapu. Jeśli Inżynier Kontraktu stwierdzi wady, zawiadamia o nich Spółkę na piśmie i określa termin ich usunięcia. W takiej sytuacji Spółka zobowiązana jest do usunięcia wad i powtórzenia powyższej procedury odbioru. Dopiero podpisane przez Inżyniera Kontraktu protokoły sprawdzenia Etapu są podstawą do przystąpienia, w określonym terminie, przez Komisję Odbioru do odbioru Etapu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00