Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2014, sygn. ITPP2/443-903/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-903/14/RS
Prawo do odliczenia o 50% kwoty podatku odliczonego od rat leasingowych samochodu marki BMW X6 Drive 40 D
Na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych dotyczących samochodu marki BMW X6 Drive 40D jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych dotyczących samochodu marki BMW X6 Drive 40D.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zawarła w dniu 24 września 2010 r. umowę leasingową na samochód ciężarowy BMW X6 Drive-40D na okres 5 lat. Dnia 4 stycznia 2011 r. złożyła dokumenty i zarejestrowała Umowę Leasingową w urzędzie skarbowym celem dalszego odliczania podatku naliczonego od faktury leasingowej w pełnej wysokości. W dowodzie rejestracyjnym auto ma wpis jako auto ciężarowe, posiada świadectwo homologacji, ale nie spełnia wzoru Lisaka. Od dnia 1 kwietnia 2014 r. Spółka nie zgłosiła tego samochodu na druku VAT-26 do urzędu. Samochód nie jest wykorzystywany do celów prywatnych, lecz z uwagi na brak prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, podatek odliczany jest w wysokości 50%. Samochód jest wykorzystywany do działalności w 100% opodatkowanej VAT w zakresie usług architektonicznych - 71-11 Z. Samochód ten nie spełnia żadnego z warunków określonych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT obowiązującej od dnia 1 kwietnia 2014 r. Warunki, o których mowa w ww. przepisie nie zostały potwierdzone. Spółka określiła zasady użytkowania samochodu w formie umowy o użytkowaniu samochodu służbowego z użytkownikiem/pracownikiem. Zgodnie z ww. umową, samochód za zgodą pracodawcy może być wykorzystywany w celach prywatnych, a przychód z tego tytułu dla pracownika jest naliczany zgodnie z art. 11 ust. 2 i 2a ustawy o PIT. Z pojazdu tego korzysta Prezes Zarządu Spółki. Jeździ nim na wszelkiego rodzaju spotkania z kontrahentami, do urzędów, celem przekazywania i uzgadniania dokumentacji projektowej oraz w delegacje. Z uwagi na to, że jest to auto leasingowe a pracownia nie posiada parkingu zamkniętego, auto jest garażowane na parkingu zamkniętym osiedla, na którym mieszka Prezes Zarządu. Pojazd ten nie jest wykorzystywany do celów prywatnych, ale umowa nie wyklucza takiej możliwości. W Spółce znajdują się jeszcze dwa samochody i one czasami są wykorzystywane do celów prywatnych. W godzinach pracy auto jest parkowane wzdłuż ulicy, jeśli użytkownik auta jest w tym czasie w pracowni, czyli przed siedzibą Spółki, gdyż Spółka nie posiada parkingu, ani garażu. Samochód nie jest kontrolowany za pomocą GPS. Prezes Zarządu osobiście sprawuje nad nim nadzór.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right