Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. ITPP2/443-822/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-822/14/RS

Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do samochodów marki VW Transporter 1.9 TDI oraz Mercedes Sprinter 312D.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 10 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do samochodów marki VW Transporter 1.9 TDI oraz Mercedes Sprinter 312D jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 10 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do samochodów marki VW Transporter 1.9 TDI oraz Mercedes Sprinter 312D.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem VAT, który posiada pojazdy samochodowe (dostawcze) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. W związku z powyższym jest zobowiązana do przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego w terminie do 30 czerwca br., który uprawniałby do odliczenia 100% VAT ze względu na konstrukcję pojazdu.

Przypadek I

Upoważniony diagnosta okręgowej stacji kontroli pojazdów, przeprowadził dodatkowe badanie techniczne i wydał stosowne zaświadczenie, że pojazd odpowiada warunkom technicznym przewidzianym dla wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, VAT-1a. Dodatkowe badanie techniczne dotyczy samochodu ciężarowego VW Transporter 1.9 TDI chłodnia o dopuszczalnej ładowności 820 kg, posiadający jeden rząd siedzeń oddzielonych od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą. Ww. pojazd został zarejestrowany na podstawie odpowiednich dokumentów, z których wynikało, że podrodzaj danego samochodu został sklasyfikowany jako chłodnia i takie dane zostały zapisane w dowodzie rejestracyjnym. Organ rejestrujący odmówił dokonania wpisu w dowodzie rejestracyjnym adnotacji o treści VAT-1a". Dla organu rejestrującego, który powołuje się na przepisy prawa o ruchu drogowym, istotne znaczenie ma podrodzaj danego samochodu wykazany w ewidencji pojazdu, a nie zaświadczenie uprawnionego diagnosty o posiadaniu przez samochód cech określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Dokonanie adnotacji o treści VAT-1a" przez organ rejestrujący dotyczy tylko pojazdów klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, które w dowodzie rejestracyjnym należą do podrodzaju: wielozadaniowy lub van. W tym przypadku samochód ciężarowy, na który zostało wydane stosowne zaświadczenie wg organu rejestrującego należy do podrodzaju: chłodnia. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosi 2.600 kg, jeden rząd siedzeń z liczbą miejsc 3 oddzielonych od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą, dopuszczalna ładowność 820 kg, rodzaj pojazdu: samochód ciężarowy, przeznaczenie: chłodnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00