Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2014, sygn. ITPP1/443-444/14/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-444/14/KM

Czy Spółka ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego w trybie przewidzianym w art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz rozliczenia korygowanej kwoty podatku w deklaracji podatkowej za okres, w którym upłynął 150 dzień od pierwotnego terminu płatności wierzytelności, jeżeli wierzytelności, z których wynika korygowana kwota podatku naliczonego powstały przed datą ogłoszenia upadłości Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 23 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 4 lutego 2013 r. Spółka została postawiona w stan upadłości z możliwością zawarcia układu. Spółce pozostawiono prawo samodzielnego zarządzania majątkiem. Zgodnie z art. 156 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze powołany został nadzorca sądowy. Pomimo ogłoszenia upadłości Spółka nadal pozostaje czynnym podatnikiem VAT. Na moment ogłoszenia przez spółkę upadłości nie wszystkie jej zobowiązania wobec kontrahentów były uregulowane. Do dnia dzisiejszego nie zawarto układu z wierzycielami (postępowanie w tym zakresie jest w toku). Ze względu na ogłoszenie upadłości Spółka nie może swobodnie dysponować majątkiem, w tym swobodnie regulować swoich zobowiązania. W związku z powyższym po dniu ogłoszenia upadłości w przypadku niektórych wierzytelności upłynął 150 dzień od pierwotnego terminu płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00