Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ITPB2/415-273/14/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-273/14/MK
Czy odszkodowanie, którego zasady ustalania wynikają z art. 471 Kodeksu pracy, wypłacane na podstawie zawartej ugody sądowej, wolne jest od podatku dochodowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2014 r. (data wpływu 14 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 26 kwietnia 2012 r. pracodawca, opierając się o treść art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, wypowiedział Wnioskodawczyni za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia upłynął w dniu 31 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni skorzystała z przysługującej jej ochrony trwałości stosunku pracy i złożyła pozew do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, wnosząc początkowo o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, a po upływie okresu wypowiedzenia za bezzasadne oraz o zasądzenie odszkodowania. Żądanie odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia tj. w kwocie 9 537 zł Wnioskodawczyni oparła na ustawowej przesłance z art. 45 Kodeksu pracy i wniosła o odszkodowanie na podstawie art. 47 tejże ustawy. Zgodnie z tym artykułem odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a zatem w przypadku Wnioskodawczyni, za okres 3 miesięcy. Następnie w toku postępowania w sprawie prowadzonej przez Sąd doszło do zawarcia ugody między Wnioskodawczynią i jej byłym pracodawcą. Wnioskodawczyni chciała uniknąć rozciągniętego w czasie postępowania i dojść do jak najszybszego zakończenia sporu, godząc się na pewne ustępstwa w kwestii wysokości odszkodowania. Również pozwanemu przyświecał ten cel przy zawieraniu ugody.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right