Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2014, sygn. ITPP1/443-521/14/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-521/14/DM

Prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data wpływu 6 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniach 4 i 14 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2014 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniach 4 i 14 lipca 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka działa w branży elektroenergetycznej. Zajmuje się budową linii i stacji elektroenergetycznych. W ramach prowadzenia podstawowej działalności spółka zobowiązana jest do dokonania wszelkich uzgodnień formalno-prawnych z właścicielami gruntów. Mianowicie, spółka zobligowana jest do zawarcia w formie aktu notarialnego służebności przesyłu zgodnie z art. 3051-3054 ustawy Kodeks cywilny. Nieruchomość na podstawie podpisanego aktu notarialnego zostaje obciążona na rzecz właściciela inwestycji w imieniu, którego działa spółka, prawem polegającym na, tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Ustanowienie służebności przesyłu odbywa się za wynagrodzeniem.

Spółka zawarła akt notarialny z właścicielem gruntu, które wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Właściciel jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Ponadto właściciel nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Kwota wypłaconego wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu przewyższa wartość, o której mowa w art. 113 ustawy, tj. 150.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00