Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ITPB1/415-323b/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-323b/14/MR
W świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu w postaci środków pieniężnych lub innych składników majątkowych otrzymanych w związku z automatycznym lub przymusowym umorzeniem udziałów w Sp. z o.o. 2, w jakiej wysokości Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt uzyskania tego przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z poźn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z poźn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która ma i na moment zdarzenia przyszłego będzie miała miejsce zamieszkania i podlega (i podlegać będzie) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce. W przeszłości Wnioskodawczyni była wspólnikiem spółki jawnej (Spółka jawna), do której wniosła w formie wkładu środki pieniężne. Wniesione środki pieniężne były przedmiotem majątku wspólnego Wnioskodawczyni oraz jej małżonka, w którym to majątku małżonkowie mieli równe udziały zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRiO). Jednocześnie, jeden z pozostałych wspólników Spółki jawnej - małżonek Wnioskodawczyni - wniósł do Spółki w formie wkładów środki pieniężne i przedsiębiorstwo, które również były przedmiotem majątku wspólnego Wnioskodawczyni oraz jej małżonka. W związku z rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej Spółka jawna na podstawie art. 551 § 1 w związku z art. 572 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, dalej: KSH) została w dniu 3 września 2012 przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o. 1). W procesie przekształcenia Wnioskodawczyni ani pozostali wspólnicy nie wnosili do Spółki dodatkowych aktywów. Wartość kapitału zakładowego Spółki z o.o. powstałego wskutek przekształcenia Spółki jawnej została ustalona w oparciu o wartość bilansową majątku Spółki jawnej. Obecnie Wnioskodawczyni planuje wnieść aportem udziały w Sp. z o.o. 1 do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o. 2), w zamian za objęcie nowo wyemitowanych udziałów Sp. z o.o. 2 (nie będzie zapłaty w gotówce). W momencie wniesienia aportu, Sp. z o.o. 2 będzie istniejącą i wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach tej transakcji Sp. z o.o. 2 wyemituje udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej udziałów Sp. z o.o. 1 będących przedmiotem aportu. Po dokonaniu aportu Sp. z o.o. 2 będzie posiadała ponad 50% udziałów w Sp. z o.o. 1 dających jej ponad 50% praw głosu. W wyniku decyzji biznesowej udziałowców Sp. z o.o. 2, mogą w przyszłości mieć miejsce odmienne scenariusze dotyczące struktury biznesowej. Mianowicie, może dojść do:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right