Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2014, sygn. ITPP2/443-475/14/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-475/14/AW
Korekta podatku naliczonego w związku z prowadzoną inwestycją wieloletnią.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2014 r. (data wpływu 10 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 6 maja 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z prowadzoną inwestycją jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 maja 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z prowadzoną inwestycją.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (instytucja kultury) jest podatnikiem VAT czynnym rozliczającym się miesięcznie strukturą (sprzedaż zwolniona i opodatkowana), co jest związane z tym, że oferuje usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług (m.in. sprzedaż biletów, opracowania studium zabytków, wynajem sprzętu i lokalu, prowadzenie warsztatów, sprzedaż towarów własnych i komisowych galerii, organizowanie ćwiczeń rehabilitacyjnych dla seniorów, promocja, reklama), jak również zwolnione od podatku (m.in. udział w imprezach kulturalnych, instruktorskie kursy kwalifikacyjne, współorganizowanie imprez kulturalnych). Usługi te świadczone są głównie w siedzibie instytucji, a uzyskiwane przychody są nieregularne. Generują je pracownicy, którzy współdziałają przy różnych zadaniach. Nie jest możliwe określenie, które wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę dotyczą usług opodatkowanych, a które nie. W 2009 r. rozpoczęto inwestycję polegającą na adaptacji i rozbudowie budynku, która ma trwać do 2015 r. Budynek ten stanowi obcy środek trwały i mieści się w nim główna siedziba Wnioskodawcy. Użytkowany jest na podstawie umowy z dnia 21 grudnia 2001 r. o oddanie w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości stanowiącej mienie Województwa. Wydatki związane z remontem i rozbudową budynku podlegają rozliczeniu proporcją, ponieważ są one powiązane z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi od podatku. W 2012 r. zostały poniesione pierwsze wydatki na ww. inwestycję, z tytułu których odliczono podatek zgodnie ze wskaźnikiem zaliczkowym (obowiązującym w 2011 r.), tj. 58%. W styczniu 2013 r. sporządzono korektę wskaźnika VAT za 2012 r., który wyniósł 72%. W pierwszej wersji Wnioskodawca dokonał korekty VAT w deklaracji za styczeń 2013 r., również obejmując wydatki związane z inwestycją. W związku z powyższym otrzymał zwrot podatku od towarów i usług. Podczas sporządzania bilansu za 2013 r. powstały wątpliwości dotyczące rozliczenia korekt VAT z tytułu wydatków inwestycyjnych. Informacje z Krajowej Informacji Podatkowej są sprzeczne z informacjami uzyskanymi od biegłego rewidenta, który przeprowadzał audyt w instytucji. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości korygowania podatku od wydatków inwestycyjnych w styczniu, po ustaleniu wysokości wskaźnika VAT za rok poprzedni. Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Podatkowej, odliczony podatek związany z ustaleniem wysokości wskaźnika VAT od wydatków inwestycyjnych można korygować dopiero po zakończeniu inwestycji, stosownie do art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec tego Wnioskodawca dokonał korekty deklaracji VAT-7 za styczeń 2013 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right