Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2014, sygn. ITPP2/443-208/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-208/14/EK
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.), uzupełnionym w dniu 12 maja 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 12 maja 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 14 maja 1992 r. działający w imieniu Gminy Miasta członkowie Zarządu Gminy Miasta, na mocy zawartej notarialnie umowy, oddali, działającemu w imieniu Spółki członkowi jej Zarządu, do odpłatnego korzystania i pobierania pożytków składniki mienia, które wchodziły w skład E., które to przedsiębiorstwo na mocy uchwały Zarządu Miasta zostało postawione w stan likwidacji, w celu oddania zorganizowanej części jego mienia na czas oznaczony do odpłatnego korzystania przez Spółkę. Mienie to stanowiące nieruchomość położoną w miejscowości G. przy ul. K., na którą składają się grunty zabudowane budynkiem administracyjno-biurowym, budynkiem warsztatowym, wiatą stalową oraz placem parkingowym, na mocy podpisanej w dniu 3 listopada 1997 r. umowy sprzedaży i oddania gruntu w użytkowanie, w części dotyczącej budynków i budowli stały się własnością Spółki. Grunty zostały przekazane Spółce w użytkowanie wieczyste. W 2013 r. decyzją Prezydenta Miasta prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności. Budynek warsztatowy i wiata stalowa w całości są dzierżawione, w pierwszym przypadku firmie zajmującej się montażem alarmów samochodowych, w drugim - firmie na punkt sprzedaży sprzętu AGD. W części budynku administracyjno-magazynowego funkcjonuje administracja i Zarząd Spółki, pozostała część pomieszczeń tego budynku dzierżawiona jest innym podmiotom na cele biurowe, magazynowe i usługowe, w tym myjni samochodowej. Dzierżawa budynku warsztatowego, wiaty oraz części pomieszczeń w budynku administracyjnym trwa nieprzerwanie od 1998 r. do chwili obecnej. W odniesieniu do budynku warsztatowego i wiaty Spółka nie poniosła wydatków na ich ulepszenie. W przypadku budynku administracyjnego ostatnie wydatki na jego ulepszenie Spółka poniosła w 2005 r. Łączna kwota poniesionych wydatków przekroczyła 30% jego wartości początkowej. Transakcje wynikające z umów zawartych przez Spółkę w dniu 14 maja 1992 r. i w dniu 3 listopada 1997 r., na mocy obowiązujących w tym czasie ich zawierania przepisów, nie były objęte podatkiem od towarów i usług. Wiata stalowa i plac parkingowy stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawo budowlane. Aktualnie Spółka zamierza zbyć wskazaną nieruchomość, co rodzi pytanie o skutki takiej transakcji w podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right