Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2014, sygn. ITPP1/443-186/14/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-186/14/MS

Moment powstania obowiązku podatkowego związanego z dostawą towarów oraz brak opodatkowania nieodpłatnego użyczenia instrumentariów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2014 r. (data wpływu 20 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego związanego z dostawą towarów oraz braku opodatkowania nieodpłatnego użyczenia instrumentariów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego związanego z dostawa towarów oraz braku opodatkowania nieodpłatnego użyczenia instrumentariów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje wyroby medyczne tj. różnego rodzaju implanty i zespolenia ortopedyczne służące do leczenia złamań kości (dalej: implanty). Spółka sprzedaje implanty do podmiotów leczniczych (dalej: Szpitale), z którymi ma zawarte umowy na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego, zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych, bądź też na podstawie umów sprzedaży zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w wyniku zaakceptowania warunków przedstawionej przez Spółkę oferty. Produkowane i dostarczane implanty wykorzystywane są do zabiegów w traumatologii i ortopedii. Z uwagi na charakter wyrobów, są one stosowane zazwyczaj w nieplanowanych tzw. nagłych, doraźnych, powypadkowych przypadkach. Z uwagi na zagrożenie życia lub możliwości powstania kalectwa u osoby leczonej, w celu zapewnienia dostępu do implantów o każdej porze, na terenie Szpitali tworzone są zapasy wyrobów tzw. depozyty, zwane magazynem, bankiem implantów, komisem, które mogą mieć jeszcze inną nazwę stosowaną przez poszczególne Szpitale. Bez względu na nazewnictwo, wspólną cechą umów jest warunek utworzenia przez Spółkę w siedzibie Szpitala zapasów wyrobów. Szpital zaś zobowiązany jest do zapewnienia np. powierzchni magazynowej odpowiedniej do przechowywania implantów, zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem, zniszczeniem, kradzieżą. Utworzone w siedzibie Szpitali depozyty traktowane są przez Spółkę jako magazyny pozostające w ewidencji księgowej Spółki, a przekazywanie do depozytu implantów dokumentowane jest dowodami przesunięć magazynowych (MM+ i MM-). Zapas wyrobów musi być utrzymywany stale w takiej samej ilości zamówienia przez cały okres umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00