Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2014, sygn. ITPB1/415-111/14/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-111/14/MP
Czy wartość zysku, który został podzielony na podstawie uchwał zgromadzenia wspólników poprzez przeniesienie na kapitał zapasowy (rezerwowy) Spółki, będzie stanowić przychód dla Wnioskodawcy, jako wspólnika tej Spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę osobową?
Czy kwota dopłat znajdująca się w kapitale zapasowym (rezerwowym) Spółki będzie stanowić przychód dla Wnioskodawcy, jako wspólnika tej Spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę osobową?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową (w spółkę komandytową lub jawną) jest:
- nieprawidłowe - w zakresie zysku, który został przekazany na kapitał zapasowy,
- prawidłowe - w zakresie kwot dopłat znajdujących się na kapitale zapasowym.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osoby fizyczne w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową (w spółkę komandytową lub jawną).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka). Wraz z pozostałymi wspólnikami zamierza dokonać zmiany formy prawnej Spółki poprzez jej przekształcenie w trybie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) ze spółki kapitałowej w spółkę osobową (w spółkę komandytową lub jawną). W konsekwencji spółka osobowa będzie następcą prawnym Spółki, a tym samym wstąpi ona we wszystkie prawa i obowiązki przekształconej spółki kapitałowej zgodnie z art. 553 Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie nie stanowi żadnej formy zbycia przedsiębiorstwa, jego udziałów, bądź majątku. W Spółce wypracowany zysk za lata poprzednie został uchwałami zgromadzenia wspólników podzielony, bowiem walne zgromadzenie wspólników podjęło uchwały o podziale zysku za lata poprzednie poprzez przekazanie zysku na kapitał zapasowy (rezerwowy) Spółki. Kapitał zapasowy Spółki wykazuje także dopłaty wspólników. Na moment przekształcenia w pasywach bilansu Spółka wykazywać będzie zatem kapitał zapasowy (rezerwowy) utworzony z podzielonych zysków z lat ubiegłych, a ponadto będzie figurowała tam kwota wniesionych przez wspólników dopłat do Spółki, za które Spółka nabyła środki trwałe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right