Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2014, sygn. ITPP3/443-16/14/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-16/14/JK

W stosunku do nabytych wyrobów akcyzowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu akcyza została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości nie powstanie kolejny obowiązek podatkowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada koncesję na obrót paliwami. Planuje nabycie oleju napędowego od firm trudniących się hurtową sprzedażą paliw pochodzących z innych państw UE. Paliwa te są sprowadzane na terytorium kraju w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonywanego przez zarejestrowanych odbiorców na rzecz firm pośredniczących. Następnie firmy pośredniczące dalej odsprzedają paliwa na terytorium kraju i od jednej z nich planowany jest zakup przez Spółkę i jego dalsza odsprzedaż dla sprzedawców detalicznych. Ze względu na specyfikę wykonywanej działalności gospodarczej oraz wysokie obciążenia podatkowe jakie ciążą na wyrobach akcyzowych, Spółka jest zainteresowana otrzymaniem od kontrahenta dokumentów jednoznacznie świadczących o dopełnieniu wszelkich formalności w zakresie podatku akcyzowego przez poprzednich właścicieli towaru na terytorium kraju, a zwłaszcza zainteresowani jesteśmy kwestią uiszczenia przez nich podatku akcyzowego. Spółka w wyniku zakupu paliwa nie chce stać się podatnikiem z tytułu nabycia lub posiadania wyrobu akcyzowego znajdującego się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, tj. w trybie art. 13 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym. Podmiot sprzedający olej napędowy zaproponował, że do faktury sprzedaży i dokumentu CMR (z nr ARC) dołączy potwierdzoną urzędowo za zgodność kopię karty do saldowania zabezpieczenia generalnego akcyzowego, zawierającą odnotowanie (przez właściwego naczelnika urzędu celnego) obciążenie zabezpieczenia kwotą powstałego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zobowiązania podatkowego przez zarejestrowanego odbiorcę z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego przesyłki objętej konkretnym e-AD z numerem referencyjnym ARC.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00