Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2014, sygn. ITPB1/415-12/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-12/14/MR
Czy kwoty zwracanych przez Sąd kosztów za koszty podróży, diety, z tytułu ryczałtu za nocleg, za zaświadczenie z urzędu skarbowego korzystają ze zwolnienia podatkowego i skoro nie zostały obciążone podatkiem dochodowym przez płatnika Sąd, Wnioskodawca także nie musi ich wykazywać jako przychodów do opodatkowania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 3 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zwrotu wydatków jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zwrotu wydatków.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od dnia 20 października 2013 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z uwagi na specyfikę doradczą branży - od początku prowadzenia działalności - jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Przedmiotem prowadzonej przez niego działalności są głównie usługi: konsultingowe, szkoleniowe, doradcze z zakresu hurtowego oraz detalicznego obrotu paliwami. Dotyczą one m.in. rozliczeń ilościowych, analizy pochodzenia ubytków, inwentaryzacji, a także zapewnienia kontroli jakości na stacjach paliw. Poza prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca jest również biegłym sądowym. Jako biegły specjalizuje się w zakresie oceny prawidłowości rozliczeń ilościowych ropy naftowej, produktów naftowych, paliw i gazu płynnego oraz określania i weryfikacji jakości ropy naftowej, produktów naftowych, paliw i gazu płynnego. Biegłym sądowym został ustanowiony na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego (przy czym jego kadencja jako biegłego została dwukrotnie przedłużana decyzjami Prezesa Sądu Okręgowego).