Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2014, sygn. ITPB2/415-1118/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1118/13/MN

Czy kwota 18 600 zł tytułem wpłaty wkładu budowlanego w rozumieniu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest wydatkiem zmniejszających podstawę opodatkowania?
Czy kwota w wysokości 24 000 zł stanowi wydatek zmniejszający opodatkowanie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 10 grudnia 2013 r.) uzupełniony w dniu 3 oraz 21 marca 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2013 został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 3 oraz 21 marca 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 maja 2007 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W umowie zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią a Spółdzielnią Mieszkaniową istniał zapis, że wkład budowlany ma zostać wniesiony po wszelkich odbiorach związanych z inwestycją. Nabyty lokal był w stanie surowym, nie posiadał drzwi, okien, posadzek, instalacji, itp. W trakcie posiadania tego lokalu, dokonywane były prace wykończeniowe. Prace remontowe w mieszkaniu zostały opłacone w formie zaliczki w dniu 24 sierpnia 2007 r. na podstawie KP nr ... na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej, która posiadała pozwolenie na budowę tego lokalu oraz dokonała odbioru tegoż lokalu. Prace zostały wykonane zgodnie z dziennikiem budowy w okresie, w którym Wnioskodawczyni była właścicielem mieszkania tj. w okresie od maja 2007 r. do lipca 2012 r. W skład prac wchodził montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wylewanie posadzek, montaż instalacji elektrycznej oraz centralnego ogrzewania, instalacja wodna, stawianie ścian działowych, tynkowanie, malowanie, wykończenie sufitów, prace dekarskie, nakładanie nowej papy oraz dachówek, wymiana więźby dachowej dowodem jest kopia dziennika budowy. Faktury dokumentujące czynności zostały wystawione w listopadzie 2012 r., jednakże dokumentują prace budowlane wykonane i opłacone w terminie jak wyżej. Urząd Skarbowy zakwestionował tę kwotę w kosztach uzyskania przychodu i nie wziął pod uwagę w rozliczeniu podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00