Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2014, sygn. ITPB1/415-1160b/13/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1160b/13/PSZ
W którym miesiącu lub roku podatkowym spoczywa obowiązek pomniejszenia kosztów uzyskania w przypadku zwrotu przez Panią nabytych w poprzednich miesiącach lub też latach podatkowych towarów czy też zmniejszenia należności za nabyte usługi pośrednio związane z prowadzoną działalnością czy też energię elektryczną - a mianowicie czy w roku podatkowym lub miesiącu w którym został dokonany zwrot towarów czy też pomniejszono należności z tytułu nabycia usług czy energii elektrycznej, z tytułu upustu, rabatu czy też reklamacji, co zostało udokumentowane przez sprzedawcę fakturą VAT korygującą czy też za rok podatkowy lub miesiąc, w którym faktycznie towar lub usługę czy też energię elektryczną zaewidencjonowała Pani w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pani samodzielnie działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest handel artykułami przemysłowymi (m.in. artykułami motoryzacyjnymi). Od uzyskanego dochodu opłaca Pani podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych opłacane są miesięcznie. Jest Pani podatnikiem VAT czynnym, w zakresie podatku od towarów i usług, zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. W roku podatkowym 2013 jest Pani zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności nabywa Pani m.in. towary handlowe. Nabywa Pani również usługi pośrednio związane z prowadzoną działalnością np. energię energetyczną, usługi telekomunikacyjne, usługi transportowe, usługi księgowe. W trakcie roku podatkowego a także po upływie roku podatkowego za zgodą kontrahentów zwraca Pani nabyte towary handlowe, które to zwroty są dokumentowane przez sprzedawców fakturami VAT korygującym ewidencjonowanymi przez Panią w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług. Na podstawie złożonych reklamacji oraz upustów zdarza się, że kontrahenci (sprzedawcy) zmniejszają należności z tytułu nabytych przez Panią usług pośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz z tytułu nabycia energii, które to zmniejszenia są dokonywane nawet po upływie roku podatkowego. Przedmiotowe upusty i zmniejszenia są dokumentowane przez sprzedawców fakturami VAT korygującymi, ewidencjonowanymi przez Panią w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług. Spisy, o których mowa w § 27 rozporządzenia, sporządza Pani jedynie na ostatni dzień roku kalendarzowego. Nie przewiduje Pani aby przedmiotowe spisy w przyszłości były sporządzane w innym terminie. Przyjmuje Pani też zwroty towarów, które zostały nabyte przez osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT czynnymi, nawet gdy ich nabycie nastąpiło w poprzednich latach podatkowych. Przedmiotowe zwroty są dokumentowane fakturami VAT korygującymi lub też dokumentami własnymi, o których mowa w § 3 ust. 4 pkt 1-7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013r. poz. 363), zwanymi notami kasowymi. Na podstawie prowadzonych przez Panią dla celów podatku od towarów i usług ewidencji, w których są ewidencjonowane faktury VAT oraz noty kasowe dokumentujące zwrot towarów są sporządzane zestawienia korekt, które ewidencjonuje Pani w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako zmniejszenie uzyskanego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Wszelkie wydatki opłaca Pani w terminach płatności gotówką lub też w formie bezgotówkowej. Wierzytelności związane z nabyciem towarów i usług przeważnie opłaca Pani w terminach ich płatności gotówką lub w formie bezgotówkowej, skutkiem czego rzadko zobowiązana jest Pani, od dnia 1 stycznia 2013 r., do ich korekty na zasadach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right