Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2013, sygn. IPPB2/415-529/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-529/13-2/MK

Zakres skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie po stronie jej udziałowców.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2013 r. (data wpływu 22.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie po stronie jej udziałowców jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie po stronie jej udziałowców.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowanej przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, (dalej: Spółka). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach - komunikacja i marketing oraz działalność inwestycyjno-finansowa - którym odpowiadają symbole PKD wskazane w umowie Spółki oraz wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wspólnicy planują dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną. Podział Spółki nastąpi bez obniżania jej kapitału zakładowego. Wydzielenie dokonane zostanie z kapitału zapasowego Spółki. Może więc wystąpić sytuacja, w której kapitał zakładowy nowo zawiązanej spółki będzie wyższy niż kapitał zakładowy Spółki w momencie podziału. Wskutek podziału oboje wspólników (w tym Wnioskodawca) obejmą udziały w spółce nowo zawiązanej proporcjonalnie do udziału posiadanego obecnie w Spółce. W związku z podziałem Spółki wspólnicy nie otrzymają dopłat w gotówce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00