Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2013, sygn. IPPB5/423-341/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-341/13-2/KS
W sytuacji uznania, iż likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym nie spowoduje w zakresie podatku od towarów i usług, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego od części niezamortyzowanej inwestycji, przełoży się bezpośrednio na konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych. Uznanie, iż nie występuje potrzeba dokonania korekty VAT naliczonego od części niezamortyzowanej inwestycji, powoduje brak możliwości, a wręcz bezzasadność rozstrzygania dopuszczalności zaliczenia skorygowanego VAT-u w koszty podatkowe. Gdy likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym nie rodzi obowiązku korekty VAT naliczonego, nie wystąpi zatem podatek, który mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.05.2013 r. (data wpływu: 07.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skorygowanego podatku VAT naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skorygowanego podatku VAT naliczonego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest następcą prawnym P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w wyniku połączenia dokonanego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.). Połączenie zostało dokonane w dniu 23 stycznia 2012 roku i polegało na przejęciu przez Z. (Spółka przejmująca) P. Sp. z o.o. (Spółka przejmowana). Przejmowana Spółka prowadziła działalność gospodarczo - handlową i była czynnym podatnikiem VAT. Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej P. (dalej: Najemca), było stroną zawartej w dniu 03.09.2001 r. Umowy najmu nieruchomości położonej w S. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Najemca zawarł Umowę najmu nieruchomości zabudowanej budynkiem magazynowym wraz z częścią administracyjno-biurową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right