Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2013, sygn. IPPP1/443-694/13-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-694/13-2/ISZ
w zakresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2013r. (data wpływu 18.07.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18.07.2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi m.in. działalność w zakresie leasingu i najmu samochodów osobowych. W związku z prowadzoną działalnością, zdarzają się sytuacje, iż po dokonaniu sprzedaży towarów bądź usług i wystawieniu faktury VAT, Wnioskodawca musi obniżyć podstawę opodatkowania (m.in. w związku z wykrytą pomyłką na fakturze itp.).
W takim przypadku, Spółka wystawia fakturę korygującą in minus.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej ustawa o VAT), aby dokonać obniżenia podstawy opodatkowania, Wnioskodawca zobowiązany jest uzyskać potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi.
Obecnie stosowana przez Wnioskodawcę procedura potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez kontrahentów odbywa się w ten sposób, że Spółka wysyła korektę faktury listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (tzw. żółta zwrotka), na którym znajduje się informacja o zawartości przesyłki, numerze faktury korygującej oraz dacie jej nadania. Spółka uznaje żółtą zwrotkę za potwierdzenie odbioru faktury korygującej i w konsekwencji, dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania w okresie rozliczeniowym zgodnym z datą wpływu faktury korygującej do siedziby kontrahenta, wpisaną na żółtej zwrotce. Nie ma przy tym znaczenia, w którym okresie rozliczeniowym otrzymana zostanie podpisana kopia faktury korygującej. Procedura taka wynika z faktu, iż zdarzają się przypadki, że podpisane kopie faktur korygujących odsyłane są Spółce z wielomiesięcznym opóźnieniem, jak również, iż kontrahenci w ogóle ich nie odsyłają.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right