Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2013, sygn. IPPP2/443-598/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-598/13-2/KG

Prawidłowość rozliczenia transakcji nabycia produktów rolnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r. (data wpływu 20 czerwca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia transakcji nabycia produktów rolnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia transakcji nabycia produktów rolnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (Wnioskodawca) jako podatnik VAT czynny dokonuje zakupów produktów rolnych od rolników ryczałtowych. Zgodnie z art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Faktura zawiera wszystkie elementy zawarte w art. 116 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo zgodnie z art. 116 ust. 3, faktura zawiera oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Oświadczenie to jest podpisane przez rolnika ryczałtowego. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego z faktury RR w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty.

W niektórych przypadkach, np. kontrolach organów skarbowych okazuje się po czasie, że rolnik składający oświadczenie, że jest rolnikiem ryczałtowym, składał fałszywe oświadczenia. Rolnik taki powinien być podatnikiem VAT czynnym i dokonywać sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy produktów rolnych jako podatnik VAT i wystawiać faktury sprzedaży z właściwą stawką podatku. W takich przypadkach rolnik - kontrahent Wnioskodawcy zawiadamia Wnioskodawcę, że nie jest już rolnikiem ryczałtowym i przedstawia faktury sprzedaży na rzecz Spółki wystawione w okresie bieżącym z właściwą datą sprzedaży. Spółka w takim wypadku zmuszona jest wystawić faktury korygujące do faktur RR i zmniejszając wartość zakupu z tych faktur do 0. Jednocześnie w momencie otrzymania faktur od rolnika będącego już podatnikiem VAT, Wnioskodawca dokonuje obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z otrzymanych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00