Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2013, sygn. IPPP1/443-1661/11/13-5/S/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1661/11/13-5/S/AS
ustalenie współczynnika proporcji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13.02.2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1924/12 r., stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21.11.2011 r. (data wpływu 24.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia współczynnika proporcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.11.2011 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia współczynnika proporcji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Centrum (dalej: Spółka) wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, do których zalicza się czynności w zakresie windykacji wierzytelności na zlecenie, czynności zwolnione z podatku - wynajem lokali na cele mieszkaniowe oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu tj. nabywanie wierzytelności od innych podmiotów w celu ich restrukturyzacji i windykacji na własny rachunek. W związku z powyższymi czynnościami Spółka nabywa towary i usługi, które są wykorzystywane do ich wykonywania. Podatek naliczony od zakupionych towarów i usług podlega rozliczeniu zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Jeżeli towary bądź usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia (tylko gdy możliwe jest wyodrębnienie takich zakupów), co w przedstawionym stanie faktycznym może dotyczyć sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 23% (windykacja wierzytelności na zlecenie), Spółka dokonuje odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z zakupów. Natomiast w przypadku gdy nie ma możliwości określenia, które zakupy towarów i usług dotyczą czynności dających prawo do odliczenia, a które niedających takiego prawa (wynajem lokali na cele mieszkaniowe), Spółka dokonuje odliczenia proporcjonalnego za pomocą współczynnika struktury sprzedaży ustalonego zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy. W celu ustalenia wysokości proporcji Spółka weźmie pod uwagę wyłącznie czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czynności zwolnione z podatku, a zatem czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (nabywanie wierzytelności) nie będą uwzględnianie przy obliczeniu współczynnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right