Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2013, sygn. IPPP3/443-521/13-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-521/13-2/IG
Czy w przypadku umów leasingu finansowego, w których raty leasingowe denominowane są w walucie obcej lub uzależnione od zmiennej stopy procentowej, różnice w sumie kwot wpłaconych przez korzystającego w stosunku do kwoty z faktury VAT dokumentującej wydanie przedmiotu leasingu (wynikające ze zmiany stóp procentowych lub kursów walut w trakcie obowiązywania umowy) powinny być dokumentowane przez Spółkę fakturą korygującą wystawianą i rozliczaną dla celów VAT po zakończeniu i ostatecznym rozliczeniu umowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5.06.2013 r. (data wpływu 10.06.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wydania przedmiotu leasingu fakturą korygującą wystawianą i rozliczaną dla celów VAT po zakończeniu i ostatecznym rozliczeniu umowy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.06.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wydania przedmiotu leasingu fakturą korygującą wystawianą i rozliczaną dla celów VAT po zakończeniu i ostatecznym rozliczeniu umowy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Sp. z o.o. (dalej: Spółka) świadczy usługi leasingu. W przypadku umów leasingu finansowego (traktowanych dla celów podatku VAT jako dostawa towarów), wydanie przedmiotu leasingu każdorazowo potwierdzane jest fakturą VAT wystawianą najpóźniej 7 dnia od dnia wydania przedmiotu leasingu korzystającemu. Na wynagrodzenie należne Spółce z tego tytułu składa się (i) część kapitałowa - obejmująca wartość przedmiotu leasingu (suma rat kapitałowych) oraz (ii) część odsetkowa. Tak obliczona kwota stanowi kwotę należną netto z tytułu dostawy przedmiotu leasingu uwidocznioną na fakturze VAT wystawionej przez Spółkę w momencie dokonania dostawy na rzecz korzystającego.