Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2013, sygn. IPPP2/443-546/13-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-546/13-2/BH

Zbywając wierzytelność należy przyjąć, że Wnioskodawca otrzymał należność, która wcześniej została odpisana jako nieściągalna i w związku z tym Wnioskodawcajest zobowiązany odpowiednio zwiększyć podatek należny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4.06.2013r. (data wpływu 6.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wierzytelności nieściągalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6.06.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wierzytelności nieściągalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka), będąca podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie budownictwa, kupna i sprzedaży nieruchomości oraz doradztwa związanego z zarządzaniem nieruchomościami.

Wnioskodawca skorzystał z ulgi na złe długi w 2009 r. w trybie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT i w konsekwencji wierzytelność, której nieściągalność została uprawdopodobniona, objęta została korektą podatku należnego.

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową Spółki i brakiem możliwości odzyskania wierzytelności, podjęto decyzję o jej zbyciu. Ostatecznie, przedmiotowa wierzytelność została zbyta na rzecz podmiotu trzeciego w grudniu 2012 r. Zgodnie z umową sprzedaży, Spółka otrzymała od nabywcy wierzytelności zapłatę z tytułu jej zbycia w trzech transzach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00