Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. IPPB1/415-389/13-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-389/13-2/AM
Zakres zasad dokonania korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur korygujących.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2013 r. (data wpływu 02.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad dokonania korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur korygujących - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.04.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad dokonania korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur korygujących.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi, działalność gospodarcza pod nazwą F. polegającą na sprzedaży nasion warzyw. Równocześnie Wnioskodawca jest jedynym z 3 wspólników spółki komandytowej pod nazwą F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k., która zajmuje się handlem hurtowym artykułami ogrodniczymi. Jest to działalność sezonowa, większość przychodów generowana jest w pierwszej połowie roku, druga połowa roku obciążona jest znacznymi posezonowymi zwrotami towarów, które rozliczane są jeszcze w pierwszych miesiącach roku następnego. Głównymi odbiorcami towarów spółki komandytowej są duże sieci handlowe.
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy jak i koszty z tego tytułu sumuje z przypadającymi mu przychodami i odpowiednio kosztami F. sp. z o. o, Sp. k i od tak wyliczonego dochodu Wnioskodawca odprowadza miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. W spółce F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.- w której Wnioskodawca jest wspólnikiem - wystawiane jest, około 6 tys. szt. faktur korygujących rocznie. Są to faktury korygujące wystawiane z różnych tytułów: uznanych reklamacji, zwrotów towarów, udzielonych rabatów, skonta. Są to faktury korygujące dotyczące zarówno sprzedaży dokonanej w bieżącym roku (w miesiącu wystawienia faktury korygującej a także w miesiącach poprzednich) jak i sprzedaży dokonanej w latach poprzednich (m.in. z uwagi na udzielone wieloletnie gwarancje na sprzedawane towary). Równolegle z wystawieniem faktury korygującej potwierdzającej otrzymany zwrot towaru wystawiany jest dokument potwierdzający przyjęcie tego towaru do magazynu równocześnie korygujący koszty - wartość sprzedanych towarów wg. cen nabycia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right