Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. IPPB5/423-1229/12-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1229/12-2/MK

Czy Spółka powinna koszty zakupionych usług - koszty pośrednio związane z przychodami - zakwalifikować do kosztu podatkowego w okresie, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.12.2012 r. (data wpływu 20.12.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania kosztu podatkowego w odniesieniu do wydatków związanych z pośrednimi kosztami uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania kosztu podatkowego w odniesieniu do wydatków związanych z pośrednimi kosztami uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podstawową działalnością Spółki jest prowadzenie punktów gier na automatach o niskich wygranych rozlokowanych na terenie całej Polski. W mniejszym zakresie Spółka prowadzi działalność opodatkowaną w zakresie sprzedaży wyrobów akcyzowych w ramach uzyskanej koncesji (alkohol), świadczy również usługi w zakresie wynajmu i dzierżawy. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu szeregu usług, które w związku z przychodem rozpoznawane są przez Spółkę jako koszty pośrednie, niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością i osiąganymi przychodami. Do kosztów tych zaliczane są m.in. koszty energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, koszty usług prawnych, koszty usług doradczych, koszty monitoringu, koszty czynszu (dzierżawa powierzchni lokali gastronomicznych pod automaty, dzierżawa powierzchni magazynowych) czy koszty usług serwisu automatów. Na podstawie zawartych umów pomiędzy Spółką a podmiotami, kontrahenci - zleceniobiorcy świadczący usługi na rzecz Spółki obciążają ją za wykonane usługi co miesiąc zgodnie z wysokością stawki ryczałtowej (czynsz najmu powierzchni lokali, usługi doradcze i prawne) bądź w wysokości zużycia (energia elektryczna). Spółka otrzymuje od kontrahentów za wykonane usługi faktury VAT często wystawiane w miesiącu następnym po miesiącu wykonania usług (najczęściej jest to termin do 7-go dnia następnego miesiąca) w wysokości stawki ryczałtowej bądź w wysokości faktycznego zużycia. Spółka na zasadzie memoriału ujmuje koszty w księgach rachunkowych do miesiąca, którego dotyczą świadczone usługi dokumentem polecenie księgowania, natomiast do celów podatku dochodowego ujmuje w kosztach podatkowych w miesiącu wystawienia faktury, traktując jako koszty pośrednio związane z przychodami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00