Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2013, sygn. IPPB1/415-372/13-3/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-372/13-3/AM

otrzymane wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z części nieruchomości stanowić będzie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy, podlegający opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym zostało ono wypłacone na zasadach ogólnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2013 r. (data wpływu 28.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Grunt zajmowany przez osobę prawną jest zabudowany budynkiem usługowo-biurowym, a według ewidencji gruntów i budynków stanowi teren przeznaczony pod zabudowę, zaś ta część nieruchomości, którą bez tytułu prawnego zajmują osoby fizyczne to według ewidencji gruntów działki rolne. Podmioty, z którymi podatnik ma zawarte umowy najmu i dzierżawy zajmują grunty przeznaczone pod zabudowę, jak i działki rolne.

Podatnik od lat dąży do odzyskania zajmowanej bez tytułu prawnego części nieruchomości. Sąd powszechny wydał już prawomocny wyrok nakazujący osobie prawnej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości podatnikowi. Wyrok ten nie został jednak wykonany, a osoba prawna nadal bez tytułu prawnego zajmuje część nieruchomości podatnika. Podatnik wystąpił do Sądu Powszechnego przeciwko osobie prawnej (nadal zajmującej bezprawnie jego grunt) z powództwem o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości i sprawa sądowa jest w toku. W odniesieniu natomiast do osób fizycznych zajmujących grunt bez tytułu prawnego podatnik zamierza w najbliższym czasie również wytoczyć powództwo o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie i wydanie gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00