Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2013, sygn. IPPP2/443-319/13-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-319/13-2/BH

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej na oboje małżonków, w całości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6.04.2013r. (data wpływu 11.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości z faktury wystawionej na oboje małżonków jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości z faktury wystawionej na oboje małżonków.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne. Od kilku lat jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny wyłącznie z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Żona Wnioskodawcy pomaga Mu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem VAT. Wraz z żoną Wnioskodawca posiada wspólność majątkową. Gospodarstwo rolne Wnioskodawca otrzymał w formie darowizny od swoich rodziców. W trakcie trwania związku małżeńskiego wspólnie z żoną zakupił kilkadziesiąt hektarów ziemi rolnej i wybudował nowe budynki gospodarskie oraz zakupił szereg nowych maszyn rolniczych, będąc w tym czasie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny (VAT odliczył od powyższych zakupów). Obecnie żona Wnioskodawcy ubiega się o dofinansowanie na zakup maszyn do wspólnego gospodarstwa rolnego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Maszyny będą sfinansowane częściowo z dotacji (pozostała część to wkład własny). Maszyny będą użytkowane w prowadzonym gospodarstwie rolnym i zostaną wprowadzone do rejestru środków trwałych Wnioskodawcy. W związku z tym, iż na zakup maszyn żonie Wnioskodawcy zostanie przyznana dotacja, która pokryje część wydatków na ich zakup, Agencja wymaga, aby na fakturze oprócz danych Wnioskodawcy jako nabywcy (nazwisko i imię nabywcy, adres, NIP) znalazły się również, dane żony (nazwisko i imię nabywcy, adres, NIP). Otrzymując faktury na zakup maszyn wystawione na obojga małżonków (nazwisko i imię nabywcy, adres, NIP - każdego ze współmałżonków) Wnioskodawca - jako podatnik VAT czynny odliczy podatek VAT naliczony zawarty w fakturach zakupu maszyn rolniczych. Powodem wystawienia faktur o podanej wyżej treści jest fakt, iż Wnioskodawca nie spełnia wymagań stawianych przez ARiMR, a takie wymagania spełnia żona Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00