Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2013, sygn. IPPP3/443-120/13-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-120/13-2/LK

prawo do dokonania korekty deklaracji VAT za 2009 r. w celu wykazania nieodliczonego wcześniej podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2013 r. (data wpływu 13.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty deklaracji VAT za 2009 r. w celu wykazania nieodliczonego wcześniej podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.02.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty deklaracji VAT za 2009 r. w celu wykazania nieodliczonego wcześniej podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest Spółką akcyjną zajmującą się produkcją papieru, tektury oraz opakowań z tektury i papieru. W roku 2009 została ze względów ekonomicznych zlikwidowana spółka z o.o., spółka, w której prawie 100% udziałów posiadała S. Poland. Zlikwidowana spółka zajmowała się skupem makulatury poprzez sieć własnych punktów skupu. E. Poland przejęła tę sieć punktów skupu i sama kontynuowała skup makulatury. Dostawcy makulatury (bardzo dużo, małych podmiotów) mimo prawidłowej informacji od odbiorcy często wystawiali nieprawidłowe faktury a nieprawidłowości dotyczyły oznaczenia Odbiorcy. Błędy były różne: tylko nieprawidłowy NIP (poprzedniej Spółki) - dane adresowe i nazwa poprawna, nieprawidłowa nazwa lub nieprawidłowy adres (poprzedniej Spółki) a NIP prawidłowy, ewentualnie inne kombinacje błędów. Większość błędów Spółka korygowała wysyłając do Dostawcy notę korygującą - nie było wątpliwości do tożsamości Odbiorcy - np. notą korygowano NIP na prawidłowy. Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy terminu korekty (ujęcia) podatku naliczonego z faktury zakupu skorygowanej poprzez wystawienie i wysłanie Odbiorcy do akceptacji noty korygującej. Np. w październiku 2009 roku Wnioskodawca otrzymał fakturę z błędnym NIP-em notę korygującą wystawił w maju 2010 roku, zwrot podpisanej noty - 20 maj 2011. Spółka chce wyjaśnić, iż opóźnienie w wystawieniu faktur (not korygujących) wynikało z faktu, iż Wnioskodawca otrzymał bardzo dużo błędnych faktur, proces sprawdzania faktur, kontaktów z dostawcami i wystawiania not korygujących zajął Spółce dużo czasu. Pierwszym krokiem były telefony, pisma do Dostawców wyjaśniające, na czym polegał błąd i wyjaśniające jak go poprawić, Wnioskodawca czekał na odpowiedź i faktury korygujące. Jeśli Wnioskodawca nie otrzymał faktury korygującej, wystawiał sam noty korygujące. Niestety nie ma mechanizmu zmuszającego Dostawcę do korekty błędnie wystawionej faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00