Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2013, sygn. IPPB3/423-1013/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1013/12-2/AG

w związku z faktem iż w Sytuacji B nie powstanie definitywne przysporzenie majątkowe i wierzytelność, której można dochodzić przed sądem powszechnym, nie powstanie również przychód podatkowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2012r. (data wpływu 21.12.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów (pytanie numer 1 i 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W toku działalności bankowej Spółka S.A. Oddział w Polsce (dalej Bank lub Wnioskujący) planuje zawarcie nowej umowy (dalej Umowa), na podstawie której ma pośredniczyć w zawieraniu transakcji pomiędzy instytucją finansową (dalej Instytucja) a nabywcami oferowanych przez Instytucję pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z planowaną Umową zadaniem Banku ma być poszukiwanie nabywców pochodnych instrumentów finansowych (derywatów walutowych) znajdujących się w ofercie Instytucji i umożliwianie zawarcia transakcji bezpośrednio pomiędzy tymi nabywcami a Instytucją (dalej Pochodna Transakcja Walutowa). Bank nie będzie stroną Pochodnej Transakcji Walutowej, a jedynie pośrednikiem w jej zawarciu. Na podstawie Umowy Bank z tytułu tego pośrednictwa ma uzyskiwać wynagrodzenie od Instytucji. Na wynagrodzenie Banku (dalej Wynagrodzenie) ma składać się: (i) z góry określona w złotych opłata ryczałtowa należna od każdej zawartej Pochodnej Transakcji Walutowej oraz (ii) opłata dodatkowa, wyrażona jako procent marży sprzedażowej uzyskanej przez Instytucję na Pochodnej Transakcji Walutowej, przeliczona na złote polskie na podstawie tabeli kursów średnich opublikowanych przez NBP w dniu realizacji (zamknięcia) Pochodnej Transakcji Walutowej (dalej Opłata Dodatkowa). Na podstawie Umowy Opłata Dodatkowa ma być należna Bankowi (wymagalna od Instytucji) tylko i wyłącznie wówczas, gdy zawarta Pochodna Transakcja Walutowa zostanie zrealizowana (rozliczona), t.j. nabywca wywiąże się ze wszystkich obowiązków kontraktowych wynikających z Pochodnej Transakcji Walutowej (w tym dostarczy stosowną ilość środków pieniężnych Instytucji w dacie końcowej wymiany walutowej). Wynagrodzenie jest płatne Bankowi wciągu 14 dni od końca miesiąca, w którym zrealizowana (rozliczona) zostanie Pochodna Transakcja Walutowa, na podstawie faktury. Pochodne Transakcje Walutowe mają charakter krótkoterminowy, tj. data realizacji (zamknięcia) transakcji musi nastąpić nie później niż wciągu roku od jej zawarcia. Instytucja jest zobligowana do przedstawiania miesięcznych raportów o zrealizowanych (zamkniętych) w danym miesiącu Pochodnych Transakcjach Walutowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00