Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2013, sygn. IPPB3/423-1033/12-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1033/12-2/EŻ

Czy koszty czynszu wynajmu samochodów osobowych powinny być uznawane za koszty używania samochodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 51 u.p.d.o.p.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2012r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku: 31.12.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług w zakresie rozliczania i serwisowania automatów w punktach gier rozlokowanych na terenie całej Polski, jak również świadczenie usług prawnych. Jako, że Spółka świadczy usługi na terenie całej Polski do sprawnego funkcjonowania musi udostępnić swoim pracownikom samochody. W tym celu została zawarta umowa z firmą zewnętrzną X na wynajem samochodów osobowych, które są używane w działalności jednostki. Umowa ta zawiera miesięczną opłatę za możliwość korzystania z każdego samochodu oddzielnie, w skład której wchodzi przykładowo: opłata za najem, opłata paliwowa, opłata za akcesoria samochodowe i naprawy, itp. Wysokość tego ryczałtu jest stała i zależy głównie od ilości przejechanych w danym miesiącu kilometrów, tzn. w umowie przedstawione są progi kilometrowe od których zależy wysokość miesięcznej opłaty za dany samochód. Każdy z progów zawiera w sobie kalkulację wszystkich części składowych związanych z eksploatacją pojazdu obliczoną na podstawie kosztów historycznych (poprzedniego roku), np. do 2000 km - 3000 złotych, powyżej 2000 km stawka za 1 km zawiera się w przedziale od 0,80 do 1,00 zł. Na koniec miesiąca wystawiana jest faktura na kwotę uzależnioną od przejechanych kilometrów. Tak więc koszty eksploatacji każdego pojazdu ponosi w całości spółka X dająca na wynajem samochody. Opłata za czynsz najmu jest stała co miesiąc, reszta w zależności od kilometrów i innych kosztów użytkowania ulega zmianom, które powodują że Spółka X ponosząc mniejsze koszty od tych zawartych w przedziale kilometrowym i tak otrzyma kwotę wynikającą z tego przedziału i odwrotnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00