Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2013, sygn. IPPB3/423-861/12-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-861/12-2/GJ

Czy Spółka może traktować w aspekcie podatkowym kontynuację umowy leasingu jako umowę leasingu operacyjnego, tym samym zaliczać w całości wydatki z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów?Jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 nie jest twierdząca, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż koszty umowy leasingu (wynajmu pojazdów) w przedstawionym stanie faktycznym powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie mieszczą się w kategorii wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 u.p.d.o.p.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2012r. (data wpływu 22.10.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytanie nr 1 i 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oraz w zakresie prowadzenia salonów gier. Spółka w ramach prowadzonej działalności zawarła z inną Spółką (jednostką powiązana) umowę cesji leasingu samochodu osobowego (leasing operacyjny). W drodze cesji za zgodą finansującego Spółka wstąpiła w prawa i obowiązki dotychczasowego leasingobiorcy. Wskutek przejęcia praw i obowiązków korzystającego wynikających z umowy leasingu dotychczasowy korzystający przestaje być stroną umowy leasingu. Przedmiotowa umowa w swej treści nie została zmieniona, co oznacza, że dotychczasowy stosunek prawny w dalszym ciągu trwa i dotyczy tej samej umowy leasingu. Spółka przejmując samochód osobowy w leasing, przejmuje tym samym wszelkie zobowiązania płatnicze z tego wynikające, w szczególności z tytułu rat leasingowych. Oczywiście po wstąpieniu do umowy leasingu okres używania przedmiotu leasingu będzie krótszy niż określony w art. 17b ust. 1 ustawy o p.d.o.p. (pozostało 9 rat do spłaty).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00