Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. IPPB3/423-873/12-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-873/12-2/DP
Należy wskazać, że zbycie przedmiotowych wierzytelności miało miejsce w poprzednich latach (okresach rozliczeniowych). Wtedy również Spółka wykazała przychód podatkowy z tego tytułu. Ewentualne korekty po stronie kosztów podatkowych związanych z tym przychodem (tj. wykazanie ich w prawidłowej wysokości wartości brutto wierzytelności) muszą więc odnosić się do tych poprzednich okresów. Nie ma natomiast żadnych podstaw do uwzględnienia przedmiotowych korekt w kalkulacji podatkowej Spółki za bieżący okres rozliczeniowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zapadłych opłat leasingowych jest prawidłowe,
- ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży wierzytelności jest nieprawidłowe,
- sposobu dokonania korekty w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych zbycia wierzytelności z tytułu opłat leasingowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jako leasingodawca zawiera z kontrahentami (dalej: leasingobiorcami, korzystającymi) głównie umowy leasingu operacyjnego (dalej: umowy leasingu) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right