Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2013, sygn. IBPP1/443-513/13/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-513/13/BM

w zakresie ustalenia momentu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2013r. (data wpływu do tut. organu 12 czerwca 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 września 2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w kwietniu 2010r. spisał umowę z ... S.A. (obecnie X.) określającą wzajemne prawa i obowiązki stron przy realizacji zadania inwestycyjnego (bez szczegółowego określenia zakresu do zrealizowania). W umowie ustanowiono zapis, iż zakład energetyczny odkupi od Wnioskodawcy elementy sieci powstałe w wyniku przebudowy urządzeń elektroenergetycznych, zaś Wnioskodawca ustanowi jego służebność przesyłu dla korzystania z nieruchomości, na której zlokalizowane będą wybudowane urządzenia. Po zrealizowaniu zadania Wnioskodawca przedstawił do akceptacji kosztorys w zakresie wartości urządzeń przewidzianych do sprzedaży - akceptacja wartości to kwiecień 2011r. Od tego dnia rozpoczęła się z jednej strony procedura uzgodnienia treści umów sprzedaży jak i możliwości ustanowienia służebności przesyłu. Dopiero uchwała Rady Miasta z 21 sierpnia 2012 roku przewidziała możliwość ustanowienia służebności przesyłu na rzecz firmy X., która to służebność miała obowiązywać z chwilą przejęcia przez firmę X. urządzeń elektroenergetycznych (czyli zawarcia umowy sprzedaży). Ostateczną treść umowy sprzedaży udało się wynegocjować dopiero w miesiącu grudniu 2012r. Jednak z uwagi na fakt, iż umowa sprzedaży mogła być zawarta dopiero w dniu spisania aktu notarialnego oraz z uwagi na konieczność dokonania zmian w budżecie poprzez wprowadzenie wartości po stronie dochodowej (sprzedaż) jak i wydatkowej (odszkodowanie na rzecz X. za likwidację ich majątku) co nastąpiło dopiero na sesji pod koniec marca 2013r, spisanie aktu notarialnego w zakresie służebności przesyłu a tym samym umowy sprzedaży urządzeń elektroenergetycznych mogło nastąpić dopiero w kwietniu 2013 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00