Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2013, sygn. IBPBI/1/415-659/13/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-659/13/ŚS
- teza: Dot. sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu osobowego) wg ceny nabycia- możliwości zastosowania do jego amortyzacji indywidualnej stawki amortyzacyjnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 4 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 8 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu osobowego) wg ceny nabycia
- możliwości zastosowania do jego amortyzacji indywidualnej stawki amortyzacyjnej
-jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu osobowego) wg ceny nabycia oraz możliwości zastosowania do jego amortyzacji indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od 2007 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (PKD 47.11.Z- sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności oraz PKD 62.09.Z, PKD 95.11.Z.). W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług. W 2009 r. za kwotę 45.000 zł zakupił samochód marki volkswagen (rok produkcji 2005) używany. Jest to furgonetka; jednakże zgodnie z zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu przez stacje diagnostyczną pojazd nie odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla wymagań określonych w art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, co oznacza, iż w myśl tychże przepisów jest to samochód osobowy. Ww. samochód Wnioskodawca zakupił na cele prywatne, nie związane z działalnością gospodarczą. W grudniu 2012 r. zdecydował, że ww. samochód będzie wykorzystywał dla celów działalności gospodarczej (dowóz towarów, dojazd do klienta, itp.). W grudniu 2012 r. wprowadził ww. samochód do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Odpis amortyzacyjny będzie stanowił koszt podatkowy od miesiąca stycznia 2013 r. Wartość początkową środka trwałego, tj. ww. samochodu, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od stycznia 2013 r. przyjął wg ceny nabycia, która jest mu znana i wskazana w umowie sprzedaży z 2009 r. (45.000 zł).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right