Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2013, sygn. IBPBI/1/415-681/13/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-681/13/ŚS
Dot. skutków podatkowych otrzymania i wydatkowania środków finansowych przyznanych z Urzędu Pracy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:
- sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych częściowo sfinansowanych ze środków otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy jest prawidłowe,
- sposobu i momentów dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe,
- konieczności uznania refundacji za przychód podatkowy, podlegający ujęciu w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów:
- w części dotyczącej podatku VAT naliczonego - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania i wydatkowania środków finansowych przyznanych z Urzędu Pracy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem VAT. W maju 2013 r. podpisał z Powiatowym Urzędem Pracy umowę o refundację doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego. Refundacja została przyznana w kwocie 20.000 zł brutto, ale do dnia złożenia wniosku nie została wypłacona. Refundacja dotyczyła dwóch środków trwałych zakupionych w maju 2013 r. W Urzędzie Pracy Wnioskodawca złożył oświadczenie, że nie będzie się starał o zwrot podatku VAT i nie będzie korzystał z prawa do jego odliczenia. Cena zakupu środków trwałych przewyższyła kwotę otrzymanej refundacji, w związku z czym dokonał odliczenia podatku VAT od kwoty, którą poniósł z własnych środków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right