Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2013, sygn. IBPP4/443-42/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-42/13/LG

Obowiązek wystawienia faktury VAT oraz określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymywaniem przedpłat na poczet transakcji unijnych ( W. ...)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013r. (data wpływu 31 stycznia 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymywaniem przedpłat na poczet transakcji unijnych ( W. ...) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymywaniem przedpłat na poczet transakcji unijnych ( W. ...).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka dokonuje wywozu towarów z terytorium kraju (Polski) na terytorium innych państw członkowskich. Spółka dostawca jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, zarejestrowanym jako podatnik VAT-UE, z kolei nabywcy towarów są podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego. Na okoliczność W. ... Spółka wystawia faktury zawierające ważne i właściwe numery VAT-UE: swój, jak i nabywcy towaru. Spółka specyfikuje na fakturze: w jednej pozycji towar ze stawką 0% (spełnione są warunki stosowania tej stawki), a w odrębnej pozycji na tej samej fakturze usługę transportową. Spółka ponosi koszty usług transportowych świadczonych przez wyspecjalizowane firmy przewozowe, a następnie kosztami tymi obciąża unijnego nabywcę; koszty transportu nie są wkalkulowane w cenę jednostkową towaru (Spółka chce uniknąć zniekształcenia obrazu obowiązujących cen towaru, zapewniając klientom przejrzystość, a cenom konkurencyjność). Spółka stosuje na fakturze w stosunku do usługi transportowej w pozycji stawka podatku VAT oznaczenie np. i dodatkowo umieszcza na fakturze uwagę odwrotne obciążenie, przywołując art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka nadmienia, iż w dniu 12 listopada 2009r. wystosowała wniosek ORD-IN, w którym został szczegółowo opisany stan faktyczny analogiczny do powyższego, a przedmiotem rozstrzygnięcia był sposób opodatkowania usługi transportowej i sposób wykazania transakcji unijnej w deklaracji VAT-7. Spółka uzyskała interpretację indywidualną (IBPP3/443-872/09/IK z 15 lutego 2010r.). W przypadku nowych, nieznanych Spółce odbiorców lub w przypadku nieterminowego regulowania zobowiązań przez odbiorców w przeszłości, Spółka pobiera 100% przedpłaty, pokrywające zarówno wartość towaru, jak i usługi transportowej. Nabywcy dokonują przedpłaty na towar wraz z transportem w formie jednego przelewu bankowego. Pobieranie przedpłat osobno na towar i osobno w poczet transportu naraziłoby nabywców na podwójne koszty realizacji przelewów bankowych, nierzadko wyższe od wartości samego towaru czy usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00