Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2013, sygn. IBPBI/2/423-566/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-566/13/BG
1. Czy do ponoszonych przez Spółkę wydatków, w związku z przeprowadzeniem remontu generalnego, nie znajdą zastosowania postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c updop odnoszące się do ulepszenia środka trwałego?2. Czy koszt remontu kapitalnego (generalnego) jest kosztem pośrednim potrącalnym w dacie poniesienia oraz kiedy faktycznie wystąpi dzień poniesienia kosztu, o którym mowa w art. 15 ust. 4e updop?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura w dniu 14 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez Spółkę wydatków na remont generalny środków trwałych (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1 i 2) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez Spółkę wydatków na remont generalny środków trwałych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca/Spółka w oparciu o koncesję z dnia 28 października 1998 r. udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła oraz energii elektrycznej. W skład majątku Spółki wchodzą liczne środki trwałe wykorzystywane do wytwarzania energii (np. kotły energetyczne, turbiny, transformatory, kominy itp.). Z uwagi na intensywną i stałą eksploatację przedmiotowych środków, Spółka dokonuje ich periodycznych remontów (w tym tzw. generalnych). Przedmiotowe remonty zmierzają zasadniczo bądź do odtworzenia stanu poprzedniego środków trwałych, bądź do utrzymania właściwości wymaganych dla efektywnego i bezpiecznego kontynuowania produkcji energii. Realizacja remontów wiąże się z ponoszeniem znacznych wydatków pieniężnych. Celem przeprowadzanych remontów jest przede wszystkim przywrócenie sprawności remontowanych środków trwałych poprzez wymianę zużytych elementów i układów oraz zapewnienie ich właściwego i zgodnego z obowiązującymi wymogami stanu technicznego. W wyniku przeprowadzenia remontów nie następuje zmiana przeznaczenia remontowanych środków trwałych, nie zmienia się również wartość użytkowa remontowanych środków trwałych, w stosunku do ich wartości wskazanej w dniu przyjęcia do używania. Skutkiem przeprowadzanego remontu nie jest również przebudowa, rozbudowa lub modernizacja. Przeprowadzenie remontu nie skutkuje powstaniem odrębnego środka trwałego, o którym mowa w art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop), niezależnie od tego, że na gruncie bilansowym remontowi podlegają znaczące części składowe, podlegające odrębnej amortyzacji bilansowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right