Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. IBPBI/1/415-403/13/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-403/13/AB
skutki podatkowe wniesienia do spółki cywilnej prawa do używania nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 22 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej prawa do używania prawa wieczystego użytkowania gruntu i posadowionego na nim budynku - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej prawa do używania prawa wieczystego użytkowania gruntu i posadowionego na nim budynku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi we własnym imieniu indywidualną działalność gospodarczą. W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje budynek, stanowiący współwłasność Jego oraz żony (jako ustawowa wspólność małżeńska), posadowiony na gruncie oddanym małżonkom w użytkowanie wieczyste. W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności budynek podlegał amortyzacji i w chwili obecnej został on całkowicie zamortyzowany. W związku z rozwojem swojej działalności, Wnioskodawca pragnie ją zrestrukturyzować, zwłaszcza poprzez powołanie spółki osobowej (spółki jawnej, bądź komandytowej), której przedmiotem działalności będzie oddawanie w odpłatne korzystanie składników majątkowych innym przedsiębiorcom. Wnioskodawca będzie posiadał w nowopowstałym podmiocie prawo do udziału w zysku w wysokości 99%. W związku z powyższym planuje wnieść w formie aportu na własność do spółki osobowej prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku. Niewykluczone, iż w przyszłości spółka osobowa zawrze z innym przedsiębiorcą umowę spółki cywilnej. Na pokrycie swojego udziału w spółce cywilnej, spółka osobowa wniosłaby prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności nieruchomości, bądź to na własność, bądź do używania. Drugim wspólnikiem w spółce cywilnej byłaby osoba fizyczna, bądź spółka kapitałowa. Przedmiotem działalności spółki cywilnej byłoby oddawanie do odpłatnego używania składników majątkowych, w tym również wskazanego prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right