Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2013, sygn. IBPP3/443-561/13/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-561/13/LŻ
opodatkowania usług badań klinicznych na rzecz polskiego i zagranicznego podmiotu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2013r. (data złożenia 10 maja 2013r.), uzupełniony pismem z dnia 31 lipca 2013r. (złożono dnia 31 lipca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług badań klinicznych na rzecz polskiego i zagranicznego podmiotu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2013r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 31 lipca 2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług badań klinicznych na rzecz polskiego i zagranicznego podmiotu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest lekarzem i prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się m. in. prowadzeniem badań klinicznych produktów leczniczych.
Badania kliniczne przeprowadzone są w praktyce w ramach umów zawieranych między zleceniodawcą, instytucją i głównym badaczem (używane terminy różnią się w zależności od zwartych umów, jednak same zasady funkcjonowania poszczególnych podmiotów są analogiczne). W zawieranych umowach podatnik występuje najczęściej w roli głównego badacza, a więc podmiotu odpowiedzialnego za proces przeprowadzenia badania klinicznego produktu leczniczego. Badania kliniczne produktów leczniczych przeprowadzane są zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi tego typu działalności. Udział w badaniach klinicznych produktów leczniczych ma charakter dobrowolny, a każdy uczestnik podpisuje zgodę na wzięcie w nich udziału.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right