Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. IBPBII/2/415-367/13/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-367/13/HS
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 08 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 10 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 kwietnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 27 maja 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-367/13/HS wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 10 czerwca 2013 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną (emerytem), która nie jest rolnikiem. Wnioskodawca nabył nieruchomość rolną. Nieruchomość ta została nabyta od Agencji w ramach korzystania z prawa pierwokupu przysługującego spadkobiercom byłych właścicieli. Nieruchomość obejmuje grunty orne oraz zabudowania ściśle związane z produkcją rolną o powierzchni ponad 10 ha. Nieruchomość ta obciążona jest dzierżawą na rzecz osoby trzeciej faktycznie uprawiającej tę nieruchomość - umowy nie można rozwiązać jeszcze przez kilka lat (zobowiązanie to wynika z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi) co zapewnia, iż w najbliższych latach nie zmieni się przeznaczenie tej nieruchomości. Niemniej jednak wnioskodawca nabywając tę nieruchomość dokonuje tego jedynie w celu jej szybkiej odsprzedaży, czyli zaraz po zakupie od ... odsprzeda tę nieruchomość innemu podmiotowi, który nabywa ją zapewne w celach inwestycyjnych (czyli traktować to będzie jako długoterminową inwestycję, z której otrzymywał będzie dochód z dzierżawy od osoby trzeciej, która prowadzi tam gospodarstwo rolne), a ostateczne późniejsze przeznaczenie za kilka lat jest niewiadome.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right