Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2013, sygn. IBPBI/1/415-277/13/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-277/13/WRz

Czy najem nieruchomości może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze wskazanej we wniosku działalności gospodarczej w formie karty podatkowej, pomimo osiągania przychodów z najmu, opodatkowanych na tzw. zasadach ogólnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze wskazanej we wniosku działalności gospodarczej w formie karty podatkowej, pomimo osiągania przychodów z najmu opodatkowanych na tzw. zasadach ogólnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalności gospodarczą w zakresie specjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych, sklasyfikowaną wg PKD pod symbolem 81.22.Z. Podklasa ta, obejmuje między innymi czyszczenie kominów i palenisk, które to czynności mieszczą się w definicji usług kominiarskich. Głównym miejscem wykonywania działalności jest miasto B. Wnioskodawca opodatkowuje przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym uiszczanym w formie karty podatkowej. Poza prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawca osiąga również przychody z najmu lokali mieszkalnych, które znajdują się w należącej do niego kamienicy. W kamienicy tej znajduje się również mieszkanie Wnioskodawcy, w którym zarejestrowana jest jego działalność gospodarcza. Poza tym, że w lokalu zarejestrowana jest działalność gospodarcza Wnioskodawcy, budynek w którym znajdują się wynajmowane przez niego lokale, nie jest w żaden sposób związany z działalnością gospodarczą. Przychody z najmu Wnioskodawca opodatkowuje na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. W marcu 2012 r. Wnioskodawca, będąc w związku małżeńskim nabył wraz z żoną udział w nieruchomości, której częścią składową jest budynek mieszkalno usługowy, w którym znajdowały się samodzielne lokale. Spośród znajdujących się w budynku 21 samodzielnych lokali, Wnioskodawca wraz z żoną nabyli we władanie 15 lokali, w tym jeden użytkowy. Małżonkowie nabyli udział w nieruchomości ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w małżeńską wspólność ustawową. W związku z tym, że plany dotyczące nabycia nieruchomości nie były sprecyzowane, a ówcześni małżonkowie zakładali możliwość wykorzystania jej w działalności gospodarczej małżonki Wnioskodawcy, taka wzmianka znalazła się w akcie notarialnym na podstawie, którego nastąpiło nabycie. W rzeczywistości jednak nieruchomość w żaden sposób nie była w działalności wykorzystana, a żadne wydatki z tytułu nabycia nie zostały w jej działalności rozliczone. Wnioskodawca rozwiódł się ze swoją żoną. Do dnia sporządzania wniosku majątek wspólny małżonków nie został podzielony. Rozwód małżonków spowodował, że małżeńska współwłasność łączna, która jest bez udziałowa stała się współwłasnością udziałową. W należącym do Wnioskodawcy i jego byłej żony udziale w nieruchomości znajduje się 15 lokali, z których jeden jest użytkowy. Lokale te obecnie nie są zajęte. Wnioskodawca planuje, że lokale mogą zostać wynajęte w przyszłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00