Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2013, sygn. IBPBI/1/415-379/13/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-379/13/ZK

W jaki sposób ustalić wartość początkową budynku mieszkalnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 12 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku składnika majątku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku składnika majątku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył nieruchomość, którą stanowiła działka budowlana wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym. Ukończył budowę budynku mieszkalnego i w czerwcu 2011 r. oddał go do użytkowania. W stycznia 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na pośredniczeniu w handlu oraz wykonywaniu usług marketingowych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczył 1 pokój oraz garaż. Pokój przeznaczył na biuro, a garaż na przechowywanie materiałów reklamowych oraz garażowanie wynajętego samochodu. Wnioskodawca zamierza część budynku mieszkalnego przeznaczonego na działalność amortyzować. Ponieważ budynek nabył w stanie surowym musiał dokonać wydatków na doprowadzenie go do użytkowania. Na wszystkie towary/artykuły niezbędne do wykończenia budynku posiada faktury VAT. Natomiast robocizna była wykonywana przez Niego osobiście, wobec czego są to wydatki nieudokumentowane. Wnioskodawca chciałby przyjąć do ustalenia wartości początkowej jak najbardziej rzeczywistą wartość budynku. Budynek mieszkalny ma 154,90 m pow. użytkowej. Lokal przeznaczony na działalność gospodarczą ma 38,80 m. Budynek oddano do użytkowania w czerwcu 2011 r. Cena 1 m powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania za I kwartał 2011 r. wynosi 3.797,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00