Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2013, sygn. IBPBII/2/415-213/13/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-213/13/HS
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 21 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 08 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lutego 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 29 kwietnia 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-213/13/HS wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 08 maja 2013 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w 2004 r. na podstawie umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego otrzymał od swoich rodziców gospodarstwo rolne składające się z kilku działek o łącznej powierzchni około 11 ha. Działki wchodzące w skład tego gospodarstwa były zarówno przed jak i po przekazaniu ich na rzecz wnioskodawcy używane jako działki rolne. Następnie w 2009 r. na podstawie warunkowej umowy sprzedaży (pod warunkiem, że Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w R. nie skorzysta z prawa pierwokupu przysługującego jej na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego) i umowy przeniesienia własności wnioskodawca sprzedał spółce z ograniczoną odpowiedzialnością część prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni około 6,6734 ha. Wnioskodawca w warunkowej umowie sprzedaży zobowiązał się do wydania przedmiotowej nieruchomości w posiadanie nabywcy w terminie do 12 miesięcy od dnia wpływu reszty ceny sprzedaży na rachunek bankowy sprzedającego. Kolejno, w 2010 r. spółka nabywająca przedmiotową nieruchomość złożyła oświadczenie w formie aktu notarialnego, że do końca września 2010 r. nie zażąda od wnioskodawcy wydania posiadanych przez niego przedmiotowych nieruchomości. Ponadto z oświadczenia wynika, że spółka wyraża zgodę na prowadzenie przez wnioskodawcę na przedmiotowych nieruchomościach wytwórczej działalności rolniczej do dnia wydania przedmiotowych nieruchomości w posiadanie spółce. Wszystkie działki, zarówno te, które nadal są własnością wnioskodawcy, jak i te które znajdują się w jego posiadaniu, a stanowią własność spółki nie utraciły charakteru rolnego i nadal są wykorzystywane przez wnioskodawcę rolniczo. Do dnia dzisiejszego na znacznej części gospodarstwa (również na gruncie stanowiącym własność spółki) rośnie wiklina, a na części posadzone są maliny i truskawki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right