Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2013, sygn. IBPBI/2/423-229/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-229/13/CzP
Czy Spółka jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej umowę kompensacji zobowiązań?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z rozliczeniami w systemie nettingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z rozliczeniami w systemie nettingu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :
Spółka oraz Spółka X z siedzibą w Luksemburgu są spółkami powiązanymi w sposób pośredni i należą do tej samej wielonarodowej grupy przedsiębiorstw. Spółka uczestniczy we wzajemnym systemie kompensat (tzw. netting), w wyniku którego dochodzi do rozliczeń finansowych spółek w grupie kapitałowej. Założeniem systemu kompensat wzajemnych zobowiązań i należności była redukcja przepływów kapitałowych pomiędzy podmiotami grupy kapitałowej, tak aby podmiot w grupie otrzymywał wartość netto należności oraz redukcja kosztów opłat bankowych. System ten polega na comiesięcznym ustalaniu salda zadłużenia lub wierzytelności wobec każdej spółki w grupie. Od takiego salda naliczane są odsetki. Funkcję zarządcy systemem nettingu pełni Oddział utworzony przez Spółkę X w Szwajcarii (dalej Oddział). Oddział stanowi własność Spółki X i podstawowym celem jego działalności jest świadczenie usług finansowych, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla banków. Z zakresu przedmiotowego działalności Oddziału (wyciąg z Rejestru Przedsiębiorców) wynika także, że Oddział może nabywać i zbywać oraz zarządzać udziałami/akcjami w spółkach krajowych i zagranicznych. Oddział nie jest powiązany ze Spółką ani w sposób bezpośredni, ani w sposób pośredni w myśl art. 11 ust. 1, 5a i 5b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Oddział prowadzi rachunki nettingowe dla każdej uczestniczącej w systemie nettingu spółki w grupie. Na rachunkach tych zapisywane są salda spółek wobec innych spółek w grupie i naliczane odsetki. Z tytułu prowadzenia kont międzyzakładowych spółki są zobowiązane uiszczać opłaty na rzecz Oddziału w wysokości 50 EUR za każde konto międzyzakładowe. W przypadku Spółki kwota ta jest symboliczna - nie przekracza progu 30.000 EUR rocznie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right